Previous Chiefs of Navy

The following list chronologically records those who have held the post of Chief of Navy. Note: List excludes some Royal Navy personnel appointed First Naval Member (now known as Chief of Navy Australia).

List of Previous Chiefs of Navy

VADM Tim Barrett
(2014 - 2018)

Vice Admiral Tim Barrett

Vice Admiral Tim Barrett, AO, CSC, RAN joined the Royal Australian Navy in 1976 as a Seaman Officer and later specialised in aviation. A dual-qualified officer, Vice Admiral Barrett served in Her...

VADM Ray Griggs
(2011 - 2014)

Vice Admiral Ray Griggs

Vice Admiral Griggs was born in Homebush NSW in 1961. He joined the Adelaide Port Division of the Royal Australian Navy Reserve in 1978 as a radio operator and entered the Royal Australian Naval...

VADM Russ Crane
(2008 - 2011)

Vice Admiral Russell Harry Crane

Russell Harry 'Russ' Crane was born in Southport, Queensland on 11 June 1954 and began his naval career as a Junior Recruit at HMAS Leeuwin in 1970, training as an Electrical Mechanic in aircraft...

VADM Russ Shalders
(2005 - 2008)

Vice Admiral Russell Edward Shalders

Russell Edward (Russ) Shalders joined the Royal Australian Naval College at Jervis Bay from Victoria in 1967. After sea training he undertook Operations and Weapons courses in the United Kingdom. On...

VADM Christopher Angus Ritchie
(2002 - 2005)

Vice Admiral Christopher Angus Ritchie

Christopher 'Chris' Angus Ritchie was born in East Melbourne, Victoria on 16 January 1949. Chris Ritchie graduated from the RAN College at Jervis Bay in 1968. He received further training at sea and...

VADM David John Shackleton
(1999 - 2002)

Vice Admiral David John Shackleton

David Shackleton was born in Leeds, UK on 2 March 1948, and joined the RAN in 1966. He served almost continuously at sea from 1967 to 1979 in a range of HMA Ships, as well as undergoing training in...

Vice Admiral Donald Chalmers
(1997 - 1999)

Vice Admiral Donald Bruce Chalmers

Donald Bruce Chalmers was born in Young, NSW on 29 April 1942 and entered the Royal Australian Naval College in January 1958. He graduated from the college in December 1960 and proceeded to sea in...

Vice Admiral Rodney Taylor
(1994 - 1997)

Vice Admiral Rodney Graham Taylor

Rodney Graham Taylor was born at Toowoomba, Queensland on 11 June 1940 and joined the RAN as a 13-year old junior entry cadet midshipman in 1954. He undertook his initial training at the Royal...

(1991-1994)

Vice Admiral Ian Donald George MacDougall

Ian Donald George MacDougall was born in Sydney on 23 February 1938 and joined the Royal Australian Naval College as a 15-year old cadet midshipman in January 1954. He graduated the following year...

ADML Michael W. Hudson
(1985-1991)

Admiral Michael Wyndham Hudson

Michael Wyndham Hudson was born in Taree in NSW on 10 March 1933 and grew up in Sydney. Hudson briefly attended North Sydney Boys High before joining the Royal Australian Naval College at Flinders...

Pages