HMAS
Bunbury
(II)

HMAS Bunbury (II)
Class
Fremantle Class
Type
Pennant
P217
International Callsign
VLRO
Builder
North Queensland Engineers and Agents, Cairns, Queensland
Launched
3 November 1984
Launched by
Mrs M Beazley, wife of the then Minister for Aviation
Commissioned
15 December 1984
Decommissioned
11 February 2006
Dimensions & Displacement
Displacement 220 tonnes
Length 42 metres
Beam 7.15 metres
Draught 1.8 metres
Performance
Speed 30 knots
Complement
Crew 24
Propulsion
Machinery
  • Two MTU 538 series 16-cylinder main propulsion engines
  • One Dorman 12-cylinder auxiliary propulsion engine
Horsepower 6140
Armament
Guns
  • 40/60mm Bofors general purpose gun
  • 2 x .50 calibre (12.7mm) machine guns
Awards
Inherited Battle Honours
HMAS Bunbury (II) Badge

HMAS Bunbury and her 14 sister FCPBs were the Navy's principal contribution to the nation's fisheries protection, immigration, customs and drug law enforcement operations. The vessels worked hand-in-hand with other Government agencies and each year they provided up to 1800 patrol days as part of the Coastwatch-managed national surveillance effort. In the event of war they would have been tasked to control the waters close to the Australian mainland. They were well prepared for their patrol duties and other operational requirements.

Left: HMAS Bunbury prior to launching. Right: The commissioning crew of HMAS Bunbury (II), 15 December 1984.
Left: HMAS Bunbury prior to launching. Right: The commissioning crew of HMAS Bunbury (II), 15 December 1984.
HMAS Bunbury was one of 15 Fremantle Class Patrol Boats commissioned into the Royal Australian Navy. They were larger, more powerful and capable than the proceeding Attack class.
HMAS Bunbury was one of 15 Fremantle Class Patrol Boats commissioned into the Royal Australian Navy. They were larger, more powerful and capable than the proceeding Attack class.

In addition FCPBs were central to Australia's engagement with countries in the South West Pacific region and deployed throughout Southeast Asia and the Pacific in support of Australia's strategic interests. The Fremantle Class Patrol Boats (and now the Armidale Class Patrol Boats) also supported Special Forces operations and provided a useful transport capability, particularly in disaster relief and humanitarian assistance operations.

Bunbury was equipped with high definition navigational radar, high and ultra high frequency communications equipment, gyro compasses and echo sounder. She was also fitted with a satellite navigation system that enabled the ship's position to be determined with great accuracy.

Bunbury was the second ship of this name within the RAN. HMAS Bunbury (I) was a Bathurst class corvette.

HMAS Bunbury at sea.
HMAS Bunbury at sea.
HMAS Bunbury's Ships Company, 20 September 2001. 40/60 Mount: LSETW D. Hunter, ABBM D. Donnellan, ABBM M. Fitt. Standing (L-R): LSRO G. Truman, ABBM M. McDonald, MIDN Couchman, ABMT G. Argall, ABCK S. Hales, ABMT B. Lynch, POMT P. Turner, CPOMT J. Mitchener, POB C. Smart, PONPC G. Coyle, LSBM R. Norman, MIDN R. Apikotoa, POMT P. Scales, ABMT D. Stow, MIDN N. Grant. Front Row (L-R): LSRO M. Maloney, LEUT G. Williams, LCDR M. Miller (CO), LEUT S. Muller (XO), LSETC S. Thissen.
HMAS Bunbury's ship's company, 20 September 2001. 40/60 Mount: LSETW D Hunter, ABBM D Donnellan, ABBM M Fitt. Standing, from left: LSRO G Truman, ABBM M McDonald, MIDN Couchman, ABMT G Argall, ABCK S Hales, ABMT B Lynch, POMT P Turner, CPOMT J Mitchener, POB C Smart, PONPC G Coyle, LSBM R Norman, MIDN R Apikotoa, POMT P Scales, ABMT D Stow, MIDN N Grant. Front row, from left: LSRO M Maloney, LEUT G Williams, LCDR M Miller (CO), LEUT S Muller (XO), LSETC S Thissen.
Decommissioning crew of HMAS Bunbury (II).
Decommissioning crew of HMAS Bunbury (II).
HMAS Bunbury (II) and HMAS Wollongong (II) were decommissioned at HMAS Coonawarra on 11 February 2006. Left: A junior sailor stands on the forecastle by the Australian national flag on HMAS Bunbury. Right: The Australian White Ensign (AWE) being lowered for the last time on HMAS Bunbury.
HMAS Bunbury (II) and HMAS Wollongong (II) were decommissioned at HMAS Coonawarra on 11 February 2006. Left: A junior sailor stands on the forecastle by the Australian national flag on HMAS Bunbury. Right: The Australian White Ensign (AWE) being lowered for the last time on HMAS Bunbury.

Commanding Officers of HMAS Bunbury (II)

15 Dec 1984 - 27 Jun 1986 Lieutenant Commander D Oliver, RAN
27 Jun 1986 - 15 Apr 1988 Lieutenant Commander C Ferguson, RAN
15 Apr 1988 - 20 Oct 1989 Lieutenant Commander T Ladomirski, RAN
20 Oct 1989 - 04 Apr 1991 Lieutenant Commander G Robinson, RAN
04 Apr 1991 - 09 Oct 1992 Lieutenant Commander R Ward, RAN
09 Oct 1992 - 14 Apr 1994 Lieutenant Commander D Gribble, RAN
14 Apr 1994 - 13 Oct 1995 Lieutenant Commander A Lugton, RAN
13 Oct 1995 - 02 May 1997 Lieutenant Commander J Parkin, RAN
02 May 1997 - 14 Dec 1998 Lieutenant Commander M Purdy, RAN
14 Dec 1998 - 19 May 2000 Lieutenant Commander P Papalia, RAN
19 May 2000 - 06 Dec 2001 Lieutenant Commander M Miller, RAN
06 Dec 2001 - 14 May 2003 Lieutenant Commander C Huxtable, RAN
14 May 2003 - 01 Jul 2003 Lieutenant Commander S Glastonbury, RAN
01 Jul 2003 - 22 Oct 2004 Lieutenant Commander A Schroder, RAN
22 Oct 2004 - 19 Nov 2004 Lieutenant Commander P Kraus, RAN
19 Nov 2004 - 15 Dec 2004 Lieutenant Commander A Schroder, RAN
15 Dec 2004 - 11 Feb 2006 Lieutenant Commander A Quinn, RAN