HMAS
Townsville
(II)

HMAS Townsville (II)
Class
Fremantle Class
Type
Patrol Boat
Pennant
P205
International Callsign
VLRD
Motto
Bold and ready
Builder
North Queensland Engineers and Agents, Cairns, Queensland
Laid Down
5 March 1979
Launched
16 May 1981
Launched by
Lady Ramasy, wife of the Governor of Queensland
Commissioned
18 July 1981
Decommissioned
11 May 2007
Dimensions & Displacement
Displacement 220 tonnes
Length 42 meters
Beam 7.15 meters
Draught 2.5 meters
Performance
Speed 30 knots
Complement
Crew 24
Propulsion
Machinery
  • Two MTU 538 series 16-cylinder main propulsion engines
  • One Dorman 12-cylinder auxiliary propulsion engine
Horsepower 6,140
Armament
Guns
  • 40/60mm Bofors general
  • 2 x .50 calibre (12.7mm) machine guns
Awards
Inherited Battle Honours
HMAS Townsville (II) Badge

HMAS Townsville and her 14 sister were Navy's principal contribution to the nation's fisheries protection, immigration, customs and drug law enforcement operations. The vessels worked hand-in-hand with other Government agencies and each year they provided up to 1800 patrol days as part of the Coastwatch-managed national surveillance effort. In the event of war they would have been tasked to control the waters close to the Australian mainland.

 

HMAS Townsville (II)
HMAS Townsville (II)
HMAS Townsville (II)
HMAS Townsville (II)

 

 

Fremantle Class Patrol Boats were highly capable and versatile warships which were able to conduct a wide variety of missions and tasks. One of the primary duties was the contribution to the Civil Surveillance Program'. Surveillance and Boarding operations conducted by the Royal Australian Navy safeguard Australia 's sovereignty and significantly contribute to the security of our nation. Our operations protected against unauthorized entry, breaches of customs, immigration and drugs legislation, other illegal activity and in support of law enforcement, preserved the integrity of our national fish-stocks, our marine environment and other natural resources.

HMAS Townsville (II) in rough weather.
HMAS Townsville (II) in rough weather.
HMAS Townsville leads the column pass the Sydney Opera House. Following her is HMAS Gawler and HMAS Geelong.
HMAS Townsville leads the column pass the Sydney Opera House. Following her is HMAS Gawler and HMAS Geelong.

Townsville had a range of 2360 nautical miles at 12 knots and a maximum speed of almost 30 knots. It was equipped with high-definition navigational radar, high and ultra high frequency communications equipment, gyro compasses and echo sounder. Townsville was also fitted with a satellite navigation system that enabled the ship's position to be determined with great accuracy.

Townsville was the second ship in the RAN to carry the name. HMAS Townsville (I) was a Bathurst class corvette that served during World War II.

Decommissioning crew of HMAS Townsville (II).
Decommissioning crew of HMAS Townsville (II).
HMAS Townsville departs Darwin to commence a 4 week patrol in North Australian waters in support of Operation RESOLUTE. This was the last time a Fremantle Class Patrol Boat sailed from Darwin. HMAS Townsville was decommission on the 7 May 2007 in Cairns, QLD. 
HMAS Townsville departs Darwin to commence a 4 week patrol in North Australian waters in support of Operation RESOLUTE. This was the last time a Fremantle Class Patrol Boat sailed from Darwin. HMAS Townsville was decommission on the 7 May 2007 in Cairns, QLD. 

Decommissioned Attack Class Patrol Boat, Advance (83), berths in Darling Harbour, along side HMAS Townsville and HMAS Armidale, as part of Pacific Sea Power Conference and Exposition 2006.

Decommissioned Attack Class Patrol Boat, Advance (83), berths in Darling Harbour, along side HMAS Townsville and HMAS Armidale, as part of Pacific Sea Power Conference and Exposition 2006.

Commanding Officers

Lieutenant Commander I.M. Watts, RAN 18 Jul 1981 - 29 Apr 1983
Lieutenant Commander J.V.W. Hart, RAN 30 Apr 1983 - 11 Dec 1984
Lieutenant Commander T.L. Ford, RAN 12 Dec 1984 - 9 Mar 1986
Lieutenant Commander D.N. Collyer, RAN 10 Mar 1986 -  2 Oct 1987
Lieutenant Commander B.W. Reeves, RAN 3 Oct 1986 - 7 Mar 1987
Lieutenant Commander S.H. Hooke, RAN 8 May 1987 - 4 May 1989
Lieutenant Commander W.F. Ruse, RAN 5 May 1989 - 11 Oct 1990
Lieutenant Commander J.R. Thomson, RAN 12 Oct 1990 - 12 Apr 1992
Lieutenant Commander P.W. Radford, RAN 12 Apr 1992 - 7 Apr 1994
Lieutenant Commander L.P O'Driscoll, RAN 8 Apr 1994 - 5 Jan 1996
Lieutenant Commander G.S. Davies, RAN 6 Jan 1996 - 24 Apr 1997
Lieutenant Commander P.S. Chatterton, RAN 25 Apr 1997 - 23 Oct 1998
Lieutenant Commander P. Spedding, RAN 23 Oct 1998 - 10 May 2000
Lieutenant Commander N. Marshall, RAN 10 May 2000 - 6 Dec 2001
Lieutenant Commander J.W. Goedecke, RAN 6 Dec 2001 - 1 Jul 2003
Lieutenant Commander M.J. Harris, RAN 1 Jul 2003 - 6 Jan 2005
Lieutenant Commander I. Ingham, RAN 6 Jan 2005 - 9 Jun 2006
Lieutenant Commander A.G. Hawke, RAN 9 Jun 2006 - 11 May 2007